Mac OS Spotlight Harici HDD Arama Sorunu


  • Share on Pinterest

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün yeni bir proje üzerine düşünürken harici harddiskimde bulunan bir veritabanı dosyasına ihtiyacım oldu. Tabi MacBook Air kullanıyoruz ya aramak dert mi! Spotlight arama hayat kurtarır nitelikte kullanan herkes bilir. Yeni bir projenin heyecanıyla taktım hemen harici harddiskimi ve başladım aramaya. O da ne Spotlight arama harici HDD üzerinde herhangibir işlem yapmıyor, hiçbir sonuç dönmüyor. Tam bir kabus gibi 2 TB HDD’nin içerisinde 8 mb’lık bir dosya…

Tabi hemen araştırmaya başladım sorun nedir diye. Daha önce bir Windows kullanıcısıysanız harici harddiskiniz  Windows dosya biçimi olan NTFS sisteminde kalmış olabilir. Sorunu bulduk  Spotlight arama özelliğinin harici harddiskinizde çalışmama sebebi harici harddiskinizin NTFS olarak biçimlendirilmiş olmasıdır. Tabi NTFS olarak biçimlendirilmiş bir harddiski Mac OS bir bilgisayarda kullanmak için 3. parti bir uygulama yüklemeniz gerekmektedir. Bu da büyük ihtimal ile Paragon NTFS uygulması olabilir benim gibi  Paragon NTFS uygulaması MacBook bilgisayarlarımızda NTFS dosya biçimini kullanan harici harddiskleri çalıştırmasına karşın Spotlight aramayı desteklememektedir. Öncelikle sorunun kalıcı çözümüne bakalım ve sadece MacBook bilgisayarımızda harici harddiskimizi kullanıyorsak dosyalarımızı yedekledikten sonra “Disk İzlencesi” üzerinden Mac OS dosya sistemine uygun bir biçimde biçimlendirelim. Aşağıda ki tablodan gösterdiğim gibi harici harddiskinizi kullanacağınız sistemlere göre dosya sistemini ayarlayabilirsiniz.

Nerede Kullanacaksınız? Biçimlendirme Seçenekleri
Sadece Mac OS Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü)
Sadece Windows Windows NT Filesystem (NTFS)
Mac ve Windows MS-Dos(FAT) veya exFAT(önerilen)
Mac, Windows ve Linux MS-Dos(FAT)

Dosya sistemini ayarlamadan değiştirmeden NTFS dosya biçiminde bulunan harddiskinizi Spotlight aramaya dahil etmek istiyorsanız alternatif iki yolunuz var. Birincisi terminal üzerinden, Spotlight aramaya NTFS dizinimizi el ile eklemek olacak. Bunun için,

/usr/bin/mdutil -i on /Volumes/NTFS_DRIVE(Harici HDD adı)
(kodu yazdıktan sonra Enter tuşuna bas)

/usr/bin/mdimport /Volumes/NTFS_DRIVE(Harici HDD adı)
(kodu yazdıktan sonra Enter tuşuna bas) çalışmama ihtimali var.

Bunun için ikinci yöntemimiz ise Paragon NTFS uygulması yerine MacBook bilgisayarımıza Tuxera NTFS uygulamasını yüklemek olacak. İki programda ücretli ama Tuxera NTFS 15 günlük deneme sürümü sunmakta buda acil olan aramamızı gerçekleştirebilmek için bize yeterli bir süre sunuyor. Uygulamayı kurduktan sonra Spotlight aramaya NTFS dosya biçiminde ki harici harddiskiniz dahil olacaktır fakat yavaş çalışıyor bilginiz olsun.

System preferences > Spotlight > Privacy bölümüne girin. Buradaki + işaretine basarak HDD’nizi buraya ekleyin. Sonra bütün pencereleri kapatıp bir kere HDD’nize girin, çalışsın. Sonra tekrar aynı yerden – işareti ile HDD’nizi listeden çıkartın. Spotlight HDD’nizi tekrar indeksleyecek ve bulunamayan dosyalar bulunur olacaktır.

4487 Toplam Görüntüleme 4 Bugün Görüntüleme