Telegram Messenger – Gizlilik Hakkınızı Geri Veriyor


  • Share on Pinterest

Merhaba,

Bu yazımda bugün kullanmaya başladığım bir mesajlaşma uygulamasından bahsedeceğim sizlere. Telegram Messenger – “gizlilik hakkınızı geri veriyor” sloganı ile karşımıza çıkıyor. Wahtsapp’ın, Facebook tarafından satın alınması ile birlikte kişisel verilen korunması ve kullanılması konusunda birçok kullanıcının endişesi artmış durumda.
Telegram gizlilik noktasında bir yenilik olarak Whatsapp ve Snapchat karması “Gizli Chat” özelliğini sunmakta. “Gizli Chat” yapmak için kullanıcının ismine tıklayıp “Gizli Chat” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
Kendi kendini yok etme özelliği için de yeniden kullanıcının ismine tıklamanız yeterli. “Gizli Chat” özelliğini 2 saniye, 5 saniye, 1 dakika, 1 saat, 1 gün ve 1 hafta silinme süresi ile ayarlayabiliyorsunuz.

telegram-ekran-goruntusuTelegram ayrıca bulut bilişim (cloud) teknolojisini kullanarak çoklu cihaz desteği ile yine büyük bir avantaj sağlıyor. Android, iPhone/iPad, Windows Phone, PC/Linux/Mac ve Web versiyonu bulunuyor. Tabi bu durum Whatsapp uygulmasının iPad gibi cihazlarda sıkıntı çıkartmasından dolayı yine kullanıcılar için büyük bir avantaj sağlıyor.

Hız ve güvenlik için sunucularını da tek bir yerde toplamak yerine dünyanın çeşitli bölgelerinde barındıran Telegram, aynı zamanda açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir uygulama. Mac ve iPhone uygulamalarını test etmiş bulunuyorum gerçektende hissedilir derece hızlı ve senkron çalışıyor. Daha denememiş olsamda 1 GB kadar video gönderebiliyor ve 200 kişilik grup konuşması yapılabiliyor. Birden fazla fotoğraf gönderebildiğiniz uygulama ile anlık aldığınız herhangi bir medyayı başka birine iletebilirsiniz.

mtproto_encryption1Telegram kendine has bir kriptolama sistemi kullanıyor ve bu konuda çok iddialı. Şifreleme şemasını sitesinde paylaşıyor ve  şifrelemesini kıranlara 200 bin dolarlık bir ödül vaad eden bir yarışma düzenlemiş.

Ama Telegram’ın bırakın diğer mesajlaşma uygulamalarından daha güvenli olmasını birçok açığının bulunduğunu hatta bir kriptonun dahi bulunmadığını ifade eden içi dolu bir yazıyı buradan muhakkak okumalısınız.

Tabi avantajların bahsettik hep ama büyük bir dezavantajı da yok değil. TR Dil desteği şuanda mevcut değil buda tabi birçok kullanıcı için önemli bir durum.

iPhone uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Android uygulmasını buradan indirebilirsiniz.

 

 

1862 Toplam Görüntüleme 1 Bugün Görüntüleme